Firma Airbus získal od indických aerolinek IndiGo rekordní zakázku

Evropský výrobce letecké techniky Airbus získal od indických nízkonákladových aerolinek IndiGo zakázku na 500 letadel. Airbus na aerosalonu u Paříže oznámil, že jde o největší samostatnou objednávku na letadla v historii komerčního letectví. Podle katalogových cen činí hodnota objednávky asi 55 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu Kč).

Společnost IndiGo je nyní z hlediska tržního podílu největším leteckým přepravcem v Indii. Firma vznikla v roce 2005 a již několikrát si u Airbusu objednala stovky letadel. Nejnovější objednávka podle šéfa společnosti IndiGo Pietera Elberse potvrzuje důvěru podniku „v růst v Indii, v řadu A320 a ve strategické partnerství s Airbusem“.

„Vzhledem k hospodářskému růstu v Indii a k růstu indického trhu s leteckou dopravou je toto pravý čas pro předložení této objednávky,“ uvedl Elbers. „Toto je pouze začátek, bude toho víc,“ prohlásil rovněž.

Airbus zakázku představil v první den tradičního aerosalonu na letišti Le Bourget u Paříže, který je největší přehlídkou letecké techniky na světě. Aerosalon se naposledy konal v roce 2019, před dvěma lety jej organizátoři kvůli pandemii zrušili.