Antimonopolní úřad bude moci využívat policejní odposlechy

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude moci v některých případech využívat policejní odposlechy. Počítá s tím novela o ochraně hospodářské soutěže, kterou schválil Senát. Vláda kvůli předpisům EU navrhla novelou především zpřesnit požadavky na fungování úřadu i jeho představitelů. Novela, kterou dostane k podpisu prezident, má také upravit ochranu identity oznamovatelů možného protisoutěžního jednání.

ÚOHS bude podle novely oprávněn odposlechy využít, když bude prověřovat uzavření utajované horizontální dohody nebo jednání ve vzájemné shodě, jejichž cílem je narušení hospodářské soutěže. Bude moci použít jako důkaz záznam telekomunikačního provozu, údaje o telekomunikačním provozu nebo záznam pořízený při sledování osob a věcí opatřených v trestním řízení. Týkat se to bude důkazů získaných v souvislosti s vyšetřováním stanovených trestných činů týkajících se hlavně porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

„V současné době dochází k situacím, kdy stát má důkazy o kartelových dohodách, ale orgány činné v trestním řízení je nemohou potrestat, protože nedokážou prokázat subjektivní stránku trestného činu. Postupují tyto důkazy úřadu, který je ovšem v řízeních o kartelech nemůže využít, protože k tomu nemá zákonné oprávnění,“ sdělil již dříve mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Antimonopolní úřad by přitom podle něho takové kartely potrestat mohl, protože v soutěžním právu mají právnické osoby objektivní odpovědnost. Obdobná právní úprava byla ve hře už v minulosti, nynější návrh je užší.