Evropské akcie kvůli potížím Credit Suisse zažily nejhorší časy

Evropské akcie dnes prudce oslabily, impulzem k jejich poklesu se stala zpráva o mohutném propadu akcií švýcarské banky Credit Suisse. Panevropský index STOXX Europe 600 se snížil o 2,92 procenta a uzavřel na 436,45 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní propad za více než rok. S akciemi některých evropských bank muselo být během dne přerušeno obchodování. Kvůli propadu akcií Credit Suisse oslabují i evropské měny. Ceny ropy klesly nejníže od konce roku 2021.

Šéf saúdskoarabského finančního ústavu Saudi National Bank (SNB) Amar Chudajrí v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že SNB už nemůže kupovat žádné další akcie Credit Suisse, protože jí v tom brání regulační překážky. Dostala by se totiž se svým podílem v bance nad deset procent. Credit Suisse má dlouhodobé problémy a Saúdové jí dosud pomáhali právě tím, že nakupovali její akcie. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii a největším akcionářem Credit Suisse.

“Nemůžeme, protože bychom se dostali nad deset procent. Je to regulatorní záležitost,” řekl Chudajrí k případným dalším nákupům akcií švýcarské banky. Data společnosti Refinitiv ukazují, že SNB drží v Credit Suisse 9,88 procenta. Credit Suisse je druhou největší bankou ve Švýcarsku.

Obchodování s akciemi Credit Suisse na burze v Curychu bylo před polednem dočasně pozastaveno, protože jejich cena spadla o více než 20 procent. Regulátoři následně kvůli prudkému poklesu cen dočasně pozastavili obchodování s akciemi francouzské banky Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku, a také s akciemi několika italských bank, napsal server finanční televize CNBC. Akcie společnosti Credit Suisse nakonec dnešní obchodování uzavřely se ztrátou 24,2 procenta, zatímco akcie Société Générale oslabily o 12,2 procenta.

Akciové trhy jsou od konce minulého týdne značně rozkolísané v důsledku pádu amerických finančních domů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Americké úřady je uzavřely, a i když přes víkend zorganizovaly podporu střadatelům, kteří tak mají ke svým vkladům přístup, nervozita na trzích přetrvává.

“Trhy jsou nespoutané. Posouváme se od problémů amerických bank směrem k problémům bank evropských, především Credit Suisse,” řekl Carlo Franchini, který je šéfem oddělení institucionálních investorů ve finančním ústavu Banca Ifigest v Miláně.

Index DAX, který sleduje obchodování na akciové burze ve Frankfurtu nad Mohanem, dnes klesl o 3,27 procenta a uzavřel na 14.735,26 bodu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 se snížil o 3,81 procenta na 7345,80 bod a hlavní index milánské burzy FTSE/MIB se propadl dokonce o 4,61 procenta na 25.865,84 bodu.